ocieplenie-poddasza

Szanowni Państwo

Amerykański dział inżynieryjno-naukowy „Building Science”, to jedna z najbardziej imponujących i doświadczonych placówek w dziedzinie nauk budowlanych na świecie. Zespół od wielu lat buduje modelowe domy i obiekty w różnych strefach klimatycznych, prowadzi testy i badania oraz publikuje najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie energooszczędnego i inteligentnego budownictwa. Dział jednocześnie gromadzi dane na temat popularnych metod konstrukcyjnych i powszechnie panujących mitów budowlanych, które jeszcze niestety zbyt często w wielu krajach stanowią obowiązujące normy. Na podstawie zgromadzonych doświadczeń i danych pragniemy podzielić się z Państwem merytorycznie i praktycznie sprawdzoną wiedzą.

Zwracamy Państwa uwagę na najczęściej spotykane mity i naszym zdaniem błędne „przykazania” dotyczące ocieplania poddaszy:

- możliwie najwięcej izolacji na podłodze i „przewiewna” wentylacja poddasza zapewnią dobre ocieplenie i najwyższy komfort dla użytkowników oraz zapobiegną gromadzeniu się wilgotnego powietrza i/lub zagrzybieniu strychu poddasza (fałsz)

- wywietrzniki, kratki, wentylowana podbitka itp. w okresach upałów zapobiegną przyrostowi ciepła na poddaszu na skutek promieniującego gorąca od poszycia dachowego, usuną wilgoć i zatrzymają migrację gorącego powietrza do przestrzeni użytkowych zapewniając komfort domownikom (fałsz)

- karton-gips z dobrze upchanym i wypełnionym tradycyjnym ociepleniem nad pomieszczeniami użytkowego poddasza zapewnią komfort użytkownikom – CIEPŁO W ZIMIE I CHŁÓD W TRAKCIE UPAŁÓW!!! (fałsz)

- sztywna, zamknięto-komórkowa piana poliuretanowa jest doskonałym wyborem do ocieplenia domowego poddasza o drewnianej konstrukcji (fałsz)

- pianki poliuretanowe każdego rodzaju i niezależnie od gatunku, to zawsze najlepsza metoda ocieplenia poddasza, bez względu na jego konstrukcję (fałsz)

Nasze komentarze i uwagi:

- dach i poddasze to najbardziej krytyczny obszar względem straty ciepła w zimie i przyrostu ciepła do wewnątrz w upały!!!!!

- w większości przypadków szczelnie „zamknięte” pianą poliuretanową (nieprzewiewne) poddasze to najzdrowsze, najbardziej energooszczędne i komfortowe rozwiązanie, które zapewni: najmniejsze zużycie energii, ujednolicone temperatury na przestrzeni całego domu – niezależnie od pomieszczenia, kondygnacji czy pory roku; ciepłe pomieszczenia w zimie, chłodne wnętrza w upały oraz czyste powietrze wewnątrz – wolne od sezonowej wilgoci, alergenów i zanieczyszczeń.

- Tradycyjne materiały izolacyjne nie pozwalają na przeniesienie koperty izolacyjnej z płaszczyzny stropu (sufitu) do wewnętrznej strony dachu i zarazem spełnienia wymogów ,,niewentylowanego poddasza”

- „Niewentylowane poddasze” ma na celu stabilizację temperatur, ciśnień atmosferycznych, poziomu wilgotności powietrza, eliminacji punktów wykroplenia wilgoci i zaprojektowanego poziomu pasywnej wymiany świeżego powietrza na przełomie doby i w trakcie zmian sezonowych.

- Tradycyjne ocieplenia najczęściej w podłodze (poddasze nieużytkowe) czy ponad karton-gipsem (poddasze użytkowe), skupiają się wyłącznie na stworzeniu oporu cieplnego ale nie wykazują się zdolnością do zatrzymania ruchów konwekcyjnych powietrza, promieniowania cieplnego i stabilnością parametrów w czasie. W efekcie objawia się to najczęściej utratą wznoszącego się w pionie ciepła grzewczego, topnieniem i zlodowaceniem dachu w zimie jak również przyrostem doskwierającej gorączki w lecie od nagrzewającego się poszycia dachowego.

- Oferujemy wszystkie rodzaje pian i powłok z najwyższej półki w tym jeden z najbardziej renomowanych na świecie zamknięto-komórkowych produktów HeatGuard® 200, polecanym wyjątkowo na konstrukcje metalowe i murowane. Pomimo tego nie zaproponowalibyśmy Państwu tego czy innego zamknięto-komórkowego systemu na drewnianą konstrukcję poddasza jednorodzinnego. Nasze doświadczenia uczą nas, że najlepszym systemem do tego typu konstrukcji jest specjalnie do tego zaprojektowana i stworzona technologia w postaci paroprzepuszczalnej, otwarto-komórkowej piany, która w odróżnieniu od paroizolacyjnych i „nieoddychających” poliuretanów zamknięto-komórkowych, umożliwia kontrolowane „oddychanie” normatywnie wilgotnego drewna lub natychmiast uwidacznia przypadkową usterkę w dachu, zanim nastąpią nieodwracalne szkody w drewnianym poszyciu dachowym.

„Nagminnie spotykamy się na rynku z ofertami zamknięto-komórkowych systemów na konstrukcje drewniane dachów”. – Xpand EG

Rozumiemy że na rynku panuje ogólny deficyt jakościowych systemów otwarto-komórkowych i firmy usługowe często nie posiadają w swojej ofercie stosownego produktu lub nie potrafią prawidłowo go przetwarzać. Nie mniej jednak nie zgadzamy się z zastosowaniem niedopasowanych technologii względem potrzeb indywidualnych klienta. Postrzegamy to jako poważne zagrożenie dla dobra renomy błyskawicznie rozwijającej się branży natryskowej. Z naszej strony zapewniamy właściwe doradztwo techniczne i realizacje inwestycji.

Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową PUR może być generalnie wykonane na dwa sposoby w celu zabezpieczenia domu przed wilgocią i zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi.

    1. Pianka izolacyjna w stropie poddasza (poddasze wentylowane)

Metoda zastosowania piany na poddaszu często zależy od zasad projektu nadzorującego architekta. Tradycyjna metoda polega na instalacji piany w stropie (podłodze) poddasza. W takim przypadku pianka PUR wchodzi na miejsce tradycyjnego ocieplenia zamiast wełny, styropianu, celulozy itp. Przestrzeń poddasza pozostaje nieocieplona i wentylowana kratkami i wentylatorami w konstrukcji zadaszenia. Ten typ konstrukcji jest wciąż najbardziej powszechny ale nie zawsze najskuteczniejszy.

    1. Otwarto-komórkowa piana izolacyjna miedzy krokwiami i profilami dachu (poddasze niewentylowane)

Tego typu instalacja cieszy się wyjątkowym uznaniem wśród certyfikowanych instalatorów na świecie jako najskuteczniejsza metoda docieplenia i uszczelnienia zadaszenia domów jednorodzinnych i obiektów handlowo-przemysłowych. Skutecznie „zamyka” i izoluje poddasze przed niekontrolowanym dopływem wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza oraz od ekstremalnie zmiennych, zewnętrznych czynników atmosferycznych. Piana jest nanoszona pomiędzy krokwie i profile po wewnętrznej stronie zadaszenia.

Tradycyjna metoda izolacji poddaszy od dawna wzbudza zagorzałą debatę wśród ekspertów budowlanych jako że standardowe poddasze tradycyjnie uwzględnia niekontrolowany przepływ pasywnej wentylacji z zewnątrz. Przyjętym powszechnie uzasadnieniem jest konieczność usuwania wilgoci i przewiewu poddasza w trakcie upałów.

Pomimo tych założeń typowe poddasze „wentylowane” w upalne dni osiąga przeciętnie do 54 stopni C. Tego typu warunki i ich oddziaływanie na elementy konstrukcji czy instalację mechaniki grzewczo-klimatyzacyjnej HVAC nie mają uzasadnienia. Instalując pianę otwartokomórkową w profilu dachu odcinamy i izolujemy poddasze względem ekstremalnych temperatur, które w przypadku tradycyjnego ocieplenia np. promieniują od nagrzewającego się w lecie poszycia dachowego i przenoszone przez powietrze przestrzeni dylatacyjnej wnikają do wnętrza. My skutecznie zapobiegamy ekstremalnym warunkom wewnątrz poddasza. Przestrzeń zostaje zaliczona do wnętrza koperty budynku zarazem odciążając powierzchnie użytkowe od napływu gorącego powietrza w lecie i utraty ciepła grzewczego w zimie.

Przeświadczeni o prawidłowości ,,obowiązujących tradycji” eksperci budowlani często wyrażają swoją rezerwę względem izolacyjnej technologii natryskowej, przyjmując utarte lecz nie prawdziwe założenia o skutkach w postaci ,,nieoddychającego” drewna ( słuszne jedynie w przypadku piany zamknięto-komórkowej, o czym pisaliśmy wcześniej), czy teoretycznym przegrzaniu np. dachówki. W rzeczywistości producenci dachówek na świecie od ponad 20 lat obejmują standardową gwarancją swoje produkty instalowane w połączeniu z naszymi systemami. Badania wykazały znikomą nadwyżkę przeciętnej temperatury wewnątrz poszycia i systemów krycia bez istotnych zmian w okresie ich żywotności.

Poddasze z izolacją pianą otwartokomórkową oszczędza energię na kilka sposobów. Straty i obciążenia na instalacjach mechaniki grzewczo-wentylacyjnej zostają praktycznie wyeliminowane.
Zadaszenie – newralgiczna „czapa” budynku jest szczelna, co redukuje INFILTRACJĘ i EXFILTRACJĘ mas powietrza – w efekcie przypadkowa nadwyżka wilgoci wewnątrz domu nie ulega ssaniu grawitacyjnemu do wewnątrz poddasza. Poddasze nie nagrzewa się, ekstremalnie redukując zarazem obciążenie całego systemu jakim jest nasz dom wraz ze zintegrowaną mechaniką grzewczo-klimatyzacyjną, wentylacją, naturalnymi źródłami świeżego powietrza, wilgoci (kuchnia, pralnia etc.) a nawet stylem życia użytkowników i ich przyzwyczajeniami.

W standardowym poddaszu izolacja w podłodze ma na celu stworzyć barierę dla gorącego powietrza na poddaszu (w lecie). Temperatury na powierzchni dachu osiągają w letnim słońcu nawet 60 stopni C. Temperatura wkracza do wewnątrz poddasza na wskutek sekwencji procesów. Energia słoneczna nagrzewa poszycie. Gorące elementy poszycia przekazują zakumulowaną energię w nakładających się na siebie procesach kondukcji, konwekcji i promieniowania.

Piana otwartokomórkowa redukuje transfer temperatury powierzchniowej o 23 stopnie C. Kondukcja i konwekcja są proporcjonalne do różnicy temperatur po obu stronach na skutek czego tempo przenikania energii spowalnia proporcjonalnie do spadku temperatury powierzchniowej.

Korzyści w ociepleniu poddasza metodą niewentylowaną:

  • Badania, testy i praktyka pokazują radykalnie obniżone koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem
  • Nienaruszona szczelność i odciążenie instalacji grzewczo-klimatyzacyjnej
  • Szczelne ocieplenie na połaci dachu jest łatwiejsze w wykonaniu
  • Lepsza jakość powietrza dla użytkowników

Pytania?

Prosimy o kontakt.