Otwartokomórkowa izolacja natryskowa lub wtryskowo-zalewowa to również wspaniałe wygłuszenie (produkt wykorzystywany w studiach radiowych i w kinach domowych), które świetnie izoluje dźwięk. Otwortokomórkowa piana posiada znakomite właściwości wygłuszające. Jest rekomendowana również do izolowania ścian działowych w biurach, biurowcach i zabudowach hal produkcyjnych, jak biura serwisu, utrzymania ruchu, nadzoru produkcyjnego.

Co oznaczają wskaźniki STC i NRC

Przy wyborze materiałów wygłuszających często w określeniach technicznych wygłuszenia i izolacji dźwięku spotykamy się ze wskaźnikami STC i NRC, co one oznaczają?

Wskaźnik pochłaniania dźwięku – Noise Reduction Сoefficient (NRC)

NRC (wskaźnik pochłaniania dźwięku) – Wyrażony przy pomocy jednej liczby wskaźnik, który opisuje pochłanianie fal dźwiękowych padających na powierzchnię w sposób przypadkowy. Określony przez normę ASTM 423 90a, współczynnik ten jest średnią arytmetyczną (zaokrągloną do najbliższej wielokrotności 0,05) współczynników pochłaniania dźwięku, zmierzonych dla fal o częstotliwościach 250, 500, 1000 i 2000 Hz w paśmie o szerokości 1/3 oktawy. NRC jest miarą tego, na ile dźwięk jest pochłaniany przez dany materiał . Dlatego też stosuje się go najczęściej do określania właściwości akustycznych płyt, przegród, ekranów biurowych i akustycznych paneli ściennych.

NRC jest wskaźnikiem pochłaniania fal dźwiękowych określanych w badaniach laboratoryjnych i wykorzystywany jest dla określenia stopnia wygłuszenia danego materiału. Jest to standardowa rozpiętość wynosi od zera 0.0 (odbijający dźwięk) do 1.0 (idealnie wygłuszający).

Powszechnie występującym błędem jest przyjmowanie, że współczynnik hałasu bliski 1.0 będzie określać o ile dobrze wygłuszający materiał będzie tworzyć barierę przenikania dźwięku. Istnieje duża różnica między wydajnością dźwięku STC i pochłaniania dźwięku NRC. Materiał posiadający wysoki wskaźnik NRC nie koniecznie musi tworzyć lepszą barierę dźwiękową.

Na przykład, macie w sąsiedztwie psa, który szczeka dzień i noc. Pragniecie całkowicie pozbyć się obsesyjnego szczekania i czym prędzej kupujecie panele dźwiękochłonne. Wybieracie panele ze wskaźnikiem 1.0 lub podobne np. 0.9, montujecie je na ścianach i suficie i nagle okazuje się, że szczekanie nadal jest słyszalne. Ale przy oglądaniu w tych pomieszczeniach kina domowego lub przy odsłuchiwaniu muzyki, nagle odkrywacie lepszą jakość dźwięku.

Istnieje logiczne wytłumaczenie tej sytuacji, otóż wybraliście materiał posiadający efekt pochłaniania dźwięków, a należy zwrócić uwagę na dźwiękoszczelne systemy, które osłabią dźwięk przy przechodzeniu (przenikaniu) przez barierę.

Dlatego też, jeśli nie chcecie słyszeć prześladującego Was szczekania, to musicie zwrócić uwagę na klasę przenoszenia dźwięku – STC (Sound Transmission Сlass).

Wskaźnik NRC odnosi się do pochłaniania dźwięku w obrębie Waszego pomieszczenia i jest bardzo ważnym parametrem wtedy, gdy zamierzacie mieć domowe studio nagraniowe, pokój przeznaczony do oglądania filmów z bardzo dobrą akustyką czy do słuchania muzyki klasy Hi-End.

Materiał budowlany NRC
Cegła 0.00 – 0.05
Dywan na ścianie 0.20 – 0.30
Beton gładki 0.20
Płyty betonowe 0.35 – 0.50
Korek ścienny – 2.5 m 0.30 – 0.70
Tkanina naścienna średniej gęstości 0.05 – 0.15
Wełna skalna o wysokiej gęstości – 9 cm 0.90 – 0.95
Wełna mineralna – 5 cm 0.50 – 0.75
Płyta kartonowo-gipsowa 0.05 – 0.10
Panel 0.10 – 0.15
Piana poliuretanowa otwarto komórkowa 0.5
Termoizolacja otwarto komórkowa 0.75
Szkło 0.10
Drewno 0.15
Profesjonalny panel akustyczny 0.75 – 1.1

 

Dokonując ogólnych wyliczeń, materiał o NRC 0,5 pochłonie około 50% dźwięku, który na niego padnie, ze wskaźnikiem 0,75 pochłonie 75% dźwięku, reszta odbije się z powrotem i wróci do pomieszczenia.

Najwyższa klasa profesjonalnych paneli dźwiękochłonnych może posiadać współczynnik pochłania dźwięku 1.0, który w 100% pochłania dźwięk. Pragniemy również zwrócić Waszą uwagę na to, że przy wyborze materiałów wygłuszających należy dokładnie wiedzieć w jakim konkretnym celu je wybieramy, bo materiały o tych samych wskaźnikach NRC, na różnych częstotliwościach mogą posiadać zupełnie różne cechy.

Klasa przenoszenia dźwięku (STC)

Klasa przenoszenia dźwięku (STC) – wskaźnik określający w jakim stopniu dobrze zabezpieczone konstrukcje osłabiają dźwięk. W USA jest powszechnie stosowany do oceny wewnętrznych przegród, sufitów/podłóg, drzwi, okien i ścian zewnętrznych (ASTM Międzynarodowa norma E413 i E90).

Aby określić wskaźnik STC, wydzielane są dwa pomieszczenia. Dźwięk generowany jest w jednym pokoju, moc dźwięku mierzona jest po obu stronach bariery i stosunek miedzy dwoma pomiarami (straty przy przekazie) wyrażane są w decybelach. Pomiar prowadzony jest w każdym pokoju, branych jest pod uwagę 16 pośrednich danych w paśmie o szerokości 1/3 oktawy w zakresie częstotliwości od 125 do 4000 Hz.

W taki sposób, wskaźnik STC ocenia skuteczność przekazu dźwięku w zakresie częstotliwości od 125 Hz do 400 Hz, przez przegrody konstrukcji. Skala ta odpowiada pasmom częstotliwości ludzkiej mowy.

Uwaga! Wskaźnik STC nie ocenia przekazu niskich dźwiękowych częstotliwości.

Klasa przenoszenia dźwięku Efekt dźwiękowy
STC 25 Mowa normalna lekko rozróżnialna.
STC 30 Mowa głośna dobrze słyszalna
STC 35 Mowa głośna dobrze słyszalna, ale nie rozróżnialna
STC 42 Mowa głośna słyszalna jak szemranie.
STC 45 Trzeba się wsłuchiwać, żeby usłyszeć głośną mowę.
STC 48 Krzyk ledwo słyszalny.
STC 50 Mowa głośna i niegłośna muzyka niesłyszalna.
STC 60+ Niesłyszalne kino domowe

Z tabeli wynika, że przy podwyższonym wskaźniku STC polepszają się wskaźniki dźwiękoizolacyjne.

Żeby lepiej to wyrazić przytoczymy przykład:
– jeżeli z jednej strony bariery dźwiękowej macie źródło hałasu o sile 100 decybeli i jest ona oceniona na STC 60, to otrzymacie STC 40 (decybeli) końcowego hałasu z drugiej strony.

Konstrukcja Klasa STC
Standardowa ścianka między-działowa (100 mm), z jednowarstwowym poszyciem z karton gipsu po każdej ze stron 34 – 35
Ta sama konstrukcja tylko z wełną mineralną wewnątrz 36 – 38
Ta sama konstrukcja tylko z dodatkową szczeliną powietrzną
Ścianka dwuwarstwowa, z wełną mineralną w jednej warstwie i szczeliną powietrzną w drugiej, z jednowarstwowym poszyciem z karton gipsu po każdej ze stron 42 – 44
Ta sama konstrukcja tylko z dodatkową wełną mineralną w drugiej warstwie 45 – 47
Ta sama konstrukcja z wełną skalną podwyższonej gęstości 48 – 49
Ścianka jednowarstwowa, piana otwartokomórkowa i dwuwarstwowe poszycie z karton gipsu po każdej ze stron 50
Ta sama konstrukcja z podwójną warstwą 52
Ta sama konstrukcja z pianką komórkową i wełną skalną o podwyższonej gęstości w drugiej warstwie, dwuwarstwowe poszycie z płyty OSB po każdej ze stron 54 – 60
Ta sama konstrukcja z panelami akustycznymi 60 +

 

Zgodnie z SNiP23-03-2003 „Ochrona przed hałasem” dla domów standardowych – zaleca się wskaźnik STC 45 (tj. około 41-43 dB), a dla domów o podwyższonym standardzie STC 49-52.

System ścienny jedno i dwuwarstwowy

stc-50-wygluszenie-scian

 

 stc-52-wygluszenie-dwuwarstwowe

Podsumowując, jeżeli pragniecie odciąć się od hałasu z zewnątrz i odczuć komfort w swoim mieszkaniu lub domu, to w większości przypadków wybierajcie połączenie konstrukcji z klasą przenoszenia dźwięku STC 45-52 i wskaźnikiem pochłaniania dźwięku niższym niż 0.5. Optymalnym wariantem zalecanym przez nas jest konstrukcja STC 52, z zastosowaniem natryskowej, bezszwowej, termoizolacyjnej i dźwiękowej izolacji pianą otwartkomórkową.

Cisza – obowiązkowy warunek idealnego domu i mieszkania

Szum z ulicy, ruch windy, muzyka i dźwięki wydawane przez mieszkańców Waszego domu mogą wywoływać rozdrażnienie, bezsenność i stres. Niewątpliwie odbija się to na Waszym zdrowiu, stosunkach z sąsiadami, zdolnością do pracy i koncentracji, może też doprowadzić do ciężkich chorób.

Zgodnie z międzynarodowymi standardami poziom hałasu, który może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu, to wskaźnik 100-10000 MHz i powyżej 85 dB.

Normy poziomu hałasu w miejscu pracy i w czasie pracy:

 • 80 dB – 7,5 godziny
 • 90 dB – 4 godziny
 • 95 dB – 2 godziny
 • 100 dB – 1 godzina
 • 105 dB – 30 minut
 • 110 dB – 15 minut
 • 115 dB – 7,5 minuty

Chcemy zaoferować Wam gotowe i ekonomiczne rozwiązanie, normalizujące poziom hałasu w zastosowaniu izolacji cieplnej – wygłuszający materiał otwarto-komórkowy.

Piana otwartokomórkowa posiada szereg bezsprzecznych zalet, wyróżniających go spośród innych wygłuszających materiałów, łącząc w sobie cechy izolatora dźwięku i materiału wygłuszającego:

 • wysoki wskaźnik pochłaniania dźwięku (NRC)*
 • wysoka klasa przenoszenia dźwięku (STC)*
 • bezszwowa metoda aplikacji
 • doskonała adhezja do różnego rodzaju powierzchni
 • możliwość zalewania w pustki, bez naruszania istniejących konstrukcji
 • brak wymiernego obciążenia konstrukcji (gęstość – 7-8 kg/m3)

(NRC)* – Noise Reduction Сoefficient – Wskaźnik pochłaniania dźwięku
(STC)* – Sound Transmission Сlass – Klasa przenoszenia dźwięku

Konstrukcje wygłuszane z zastosowaniem piany otwartokomórkowej:

Wygłuszenie ścian (jednowarstwowa)

stc-50-wygluszenie-scian

Wygłuszenie podłogi

stc-50-wygluszenie-podlogi

Wygłuszenie ścian (dwuwarstwowa)

stc-52-wygluszenie-dwuwarstwowe

Wygłuszenie pokrycia

wygluszenie-pokrycia